Ρεάλ-Μπαρτσελόνα 59-64: Με καθοριστικό Μίροτιτς οι μπλαουγκράνα σήκωσαν το Κύπελλο

Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης με 64-59 στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας και πρόσθεσε ένα ακόμη τίτλο στην ιστορία της.

Καταιγιστική ήταν η Ρεάλ στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροσττά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-5). Οι μερένγχες διατήρησαν την διαφορά στην δεύτερη περίοδο σε διψήφιο ποσοστό και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (29-18).

Οι μπλαουγκράνα μάζεψαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πίεσαν, με την βασίλισσα να διατηρεί το προβάδισμα της και να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (46-45). Η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 23-13 και νίκησε εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 64-59.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μίροτιτς και Γιοκουμπάιτις με 19 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ ξεχώρισε ο Ερτέλ με δέκα πόντους, με τους Αμπάλντε και Ντεκ να σκοράρουν από οχτώ πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-5, 29-18, 46-45, 59-64