Μπαρτσελόνα–Μανρέσα 97-89: Πήρε το Καταλανικό ντέρμπι και τώρα Ζενίτ

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Μανρέσα με 97-89 και ανέβηκε στο 27-4 και την δεύτερη θέση, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 14-17 και την όγδοη θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μανρέσα να έχει το προβάδισμα την περισσότερη ώρα, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-24). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους μπλαουγκράνα να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-51).

Η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι και με ένα επί μέρους σκορ 28-17 κατάφερε να έχει προβάδισμα με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (81-68). Αν και η Μανρέσα πίεσε και μείωσε την διαφορά, οι μπλαουγκράνα πήραν την νίκη με 97-89.

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Ντέιβις με 21 πόντους, ενώ οι Χίγκινς και Μίροτιτς με 16 πόντους έκαστος. Από την Μανρέσα διακρίθηκαν οι Ίθερτον και Μέισον με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 53-51, 81-68, 97-89.