Ρεάλ Μαδρίτης-Μπούργος 96-81: Ο ασταμάτητος Ταβάρες έδειξε τον δρόμο

Η Ρεάλ Μαδρίτης υπερασπίστηκε την έδρας της και νίκησε την Μπούργος με 96-81 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 21-1 και βρίσκεται στην πρώτη θέση, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 15-7 και την έκτη θέση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και κατάφερε να προηγηθεί με 16 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-13). Οι μερένχες είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, είχαν προβάδισμα επίσης 16 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (48-32).

Η διαφορά παρέμεινε η ίδια στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-54), παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν την διαφορά. Η Ρεάλ Μαδρίτης, παρά την συνεχή πίεση της Μπούργος, νίκησε με 96-81, ενώ πλήγμα αποτελεί ο τραυματισμός του Τρέι Τόμπκινς.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Ταβάρες και Κάρολ με 27 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπούργος διακρίθηκαν οι ΜακΦάντεν και Μπενίτε με 18 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 29-13, 48-32, 70-54, 96-81