ACB: Άνετα η Μπασκόνια, «100άρα» η Ουνικάχα Μάλαγα

Οι Μπασκόνια και Ουνικάχα Μάλαγα υπερασπίστηκαν την έδρα τους και νίκησαν τις Γκιπουθκόα και Μούρθια αντίστοιχα, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Αναλυτικά:

Μπασκόνια-Γκιπουθκόα: 83-71

Η Μπασκόνια ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17). Οι γηπεδούχοι δέχθηκαν σθεναρή αντίσταση από την Γκιπουθκόα καιν ήταν με μόλις δύο πόντους μπροστά στο ημίχρονο (38-36).

Η Μπασκόνια παρότι είχε ανεβάσει την διαφορά και μέχρι του 15 πόντους (54-39), ήταν με πέντε πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-54).  Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν την Γκιπουθκόα με ένα επί μέρους σκορ 24-17.

Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Χένρι και Γκιεντράιτις με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Γκιπουθκόα διακρίθηκαν οι Ράντοτσιτς και Οκούο με 17 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 21-17, 38-36, 59-54, 83-71

Ουνικάχα Μάλαγα-Μούρθια: 102-81

Η Μούρθια είχε προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-22), όμως η Ουνικάχα Μάλαγα με ένα επί μέρους σκορ 33-21, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-44).

Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά και με 16 πόντους (62-46), αλλά είχαν προβάδισμα μόλις με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-67). Η Ουνικάχα Μάλαγα με ένα επί μέρους σκορ 24-14, νίκησε την Μούρθια με 102-81.

Από την Ουνικάχα Μάλαφα ξεχώρισαν οι Αλόνσο και Βαζίνσκι με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μούρθια διακρίθηκαν οι Φράνκαμπ και Λίμε με 17 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 22-23, 55-44, 78-57, 102-81