Ρεάλ-Μπαρτσελόνα 86-79: Οι μερένγχες κατέκτησαν το ελ κλάσσικο

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Μπαρτσελόνα εντός έδρας με 86-79 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-0, ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσε στο 2-1.

Η Ρεάλ είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-13). Οι μερένγχες διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-33).

Οι μπλάνκος ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-50). Η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Μπαρτσελόνα με 86-79.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Πουαριέ και Καμπάτσο με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Μπριθουέλα και Γιοκουμπάιτις με 14 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-13, 37-33, 59-50, 86-79