Μπαρτσελόνα-Ρεάλ 97-88: Οι μπλαουγκράνα πήραν το Game 1 των τελικών...με τους φιλάθλους να στηρίζουν τον Μίροτιτς

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εντός έδρας της Ρεάλ Μαδρίτης με 97-88 και έκανε το 1-0 στους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος.

Αν και η Ρεάλ Μαδρίτης είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα, η Μπαρτσελόνα με δέκα σερί πόντους, ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-23). Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με επτά πόντους σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι μερένγχες με ένα επί μέρους σκορ 27-19, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-47).

Παρότι οι μπλάνκος πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους στο 21' λεπτό (52-47), οι μπλαουγκράνα με ένα επί μέρους σκορ 16-11, προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-61). Το σκορ κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα στην τέταρτη περίοδο (34-27), με την Μπαρτσελόνα να διατηρεί το προβάδισμα της και για αυτό νίκησε εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 97-88, κάνοντας το 1-0 στους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι φίλαθλοι της Μπαρτσελόνα έδειξαν την στήριξη τους στον Νίκολα Μίροτιτς, τον οποίον χειροκρότησαν στην παρουσίαση των ομάδων, ενώ μερικοί από αυτούς τραγουδούσαν και συνθήματα για τον φόργουορντ των μπλαουγκράνα μπροστά στους ανθρώπους της διοίκησης.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκε ο Λαπροβίτολα με 19 πόντους, με τους Μίροτιτς και Σανλί να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Σέρχι Ροντρίγκεθ και Ταβάρες με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 28-23, 47-50, 63-61, 97-88