Μπανταλόνα-Ρεάλ 73-94: Στους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος οι μερένγχες

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας την Μπανταλόνα με 94-73 και έκανε το 3-1 στα ημιτελικά, με αποτέλεσμα να προκριθεί στους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα και ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-17). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Ρεάλ να έχει κάποια σερί πόντων και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-35).

Οι μερένγχες ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-14, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-49). Η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 31-24, νίκησε εντός έδρας την Μπανταλόνα με 94-73. Οι μπλάνκος έκαναν το 3-1 στην σειρά και προκρίθηκαν στους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Χεζόνια και Μούσα με 16 πόντους έκαστος. Από την Μπανταλόνα ξεχώρισαν οι Παρρά και Φελίζ με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 17-17, 35-38, 49-63, 73-94