Μπαρτσελόνα-Βαλένθια 84-74: Με 27αρα του Μίροτιτς έκαναν το 1-0 οι μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας την Βαλένθια με 84-74 και έκανε το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών του ισπανικού πρωταθλήματος.

Αν και η Βαλένθια είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, η Μπαρτσελόνα ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-16). Οι μπλαουγκράνα ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και παρά την πίεση των "νυχτερίδων", προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-37).

Η καταλανική ομάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 29-18, προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-55). Αν και η Βαλένθια πίεσε στην τέταρτη περίοδο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 19-15, η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 84-74, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών του ισπανικού πρωταθλήματος.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκε ο Μίροτιτς με 27 πόντους, με τους Κούριτς και Σατοράνσκι να βάζουν από 14 πόντους έκαστος. Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Χάρπερ με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 18-16, 40-37, 69-55, 84-74