Μπασκόνια-Μπαρτσελονα 84-91: Απόδραση από την Βιτόρια για τους μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Μπασκόνια με 91-84 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 28-5, ενώ οι Βάσκοι έπεσαν στο 27-6. Οι μπλαουγκράνα παράμεινε μόνη της στην πρώτη θέση, ενώ η ομάδα από την Βιτόρια είναι μαζί με την Ρεάλ Μαδρίτης στην δεύτερη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με την Μπαρτσελόνα να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-21).  Πολλές εναλλαγές στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους μπλαουγκράνα να έχουν προβάδισμα με επτά πόντους σε δύο περιπτώσεις, ενώ οι Βάσκοι είχαν διαφορά έξι πόντων στο 17' λεπτό (43-37). Η καταλανική ομάδα βρήκε απαντήσεις στα επόμενα τρία λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45-45).

Η ομάδα του κόουτς Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβασε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-19, προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-64). Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Μπασκόνια με 91-84. Ο Γιαν Βέσελι δεν αγωνίστηκε για τους μπλαουγκράνα, ο οποίος τρέχει να προλάβει να επανέλθει από τον τραυματισμό του για να αγωνιστεί στο Final 4 της Euroleague.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Αμπρίνες και Λαπροβίτολα με 18 πόντους έκαστος. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Μαρίνκοβιτς και Τόμπσον με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 21-24, 45-45, 64-73, 84-91