Σιολιάι-Ζαλγκίρις 75-93: Διπλό για τους πράσινους με 21αρα του Λουκοσιούνας

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εκτός έδρας την Σιολιάι με 93-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-1, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 8-8.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Ζαλγκίρις να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-38).

Οι "πράσινοι" ανέβασαν ταχύτητα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-17, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-55). Η Ζαλγκίρις διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Σιολιάι με 93-75.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Λουκοσιόνας και Λεκαβίτσιους με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Σιολιάι ξεχώρισαν οι Βάρνας και Μπέργκστεντ με 16 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-22, 38-43, 55-70, 75-93