Μακάμπι Τελ Αβίβ - Χάποελ Ιερουσαλήμ 86-80: «Ίδρωσε», αλλά κέρδισε!

Σε μία σκληρή μονομαχία, η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφερε να πάρει ακόμα μία σπουδαία νίκη, ενόψει της συνέχειας της Winner League, επικρατώντας με 86-80 της Χάποελ Ιερουσαλήμ. Πλέον η «ομάδα του λαού» η οποία απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής της ισραηλινής λίγκας, ανέβηκε στο 22-2, ρίχνοντας τους αντιπάλους τους στο 19-5.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεκίνησε πιο νωθρά στο πρώτο δεκάλεπτο, γεγονός το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Χάποελ Ιερουσαλήμ, η οποία πήρε ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-27, 10').  Οι φιλοξενούμενοι, συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στην δεύτερη περίοδο, ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού, αυξάνοντας την διαφορά στους 9 πόντους, λίγο πριν την διακοπή για την ανάπαυλα (38-47, 20').

Στην επιστροφή των παικτών στο παρκέ, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν αποφασισμένοι να αλλάξουν την κατάσταση και το πέτυχαν λίγο αργότερα, αφού ανέβασαν στροφές και βρέθηκαν να προηγούνται με 61-54 με 10' να απομένουν στο ματς.

Σε ένα δραματικό φινάλε με αρκετές εναλλαγές στο σκορ, η Μακάμπι Τελ Αβίβ, κατάφερε να βρει τα ψυχικά αποθέματα και να διατηρήσει μέχρι το τέλος το πλεονέκτημα που είχε αποκτήσει, για να φτάσει στη νίκη με 86-60!

Aπό τους νικητές, ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν εκείνος που οδήγησε τους συμπαίκτες του στη νίκη,, έχοντας 21 πόντους και 10 ασίστ! Επίσης μέτρησε 3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 3/4 βολές, με τον  Αμάρε Στούντεμαϊρ να έρχεται δεύτερος με 17 πόντους (6/9 δίποντα, 5/7 βολές) και 12 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της Χάποελ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μπραϊμοχ (16π.) και Πάργκο (13π.)

Τα δεκάλεπτα: 21-27 , 38-47, 61-54, 86-60.