Winner League: Νίκες για Ελιάτ και Ναχαρίγια, στην παράταση η Γκαλίλ Ελιόν

Με τρεις αγωνιστικές συνεχίστηκε το losers stage της Winner League, με την πρωτοπόρο Μακάμπι Χάιφα να γνωρίζει την εντός έδρας ήττα με 82-90 από την Χάποελ Ελιάτ. Σημαντική νίκη για την Αϊρόνι Ναχαρίγια, στην παράταση η Γκαλίλ Ελιόν.

Μακάμπι Χάιφα - Χάποελ Ελιάτ:  82-90

Την δεύτερη σερί νίκη πέτυχε η Χάποελ Ελιάτ, η οποία επικράτησε με 82-90 της Μακάμπι Χάιφα. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς πέτυχαν 25 πόντους έναντι 15 των αντιπάλων τους οι οποίοι στη συνέχεια πέρασαν στην αντεπίθεση, δίχως όμως να «αγχώσουν» την ομάδα του Ελιάτ.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 37-51, 59-66, 82-90.

Αϊρόνι Ναχαρίγια - Μακάμπι Άσντοντ:  86-68

Εύκολο έργο είχε η Αϊρόνι Ναχαρίγια η οποία ύστερα από 3 σερί ήττες κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, μετά το τελικό 86-68 επί της Μακάμπι Άσντοντ. Οι γηπεδούχοι βρισκόντουσαν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ, ενώ στην τέταρτη περίοδο πέτυχαν 27 πόντους, περιόρισαν στους 15 πόντους τους αντιπάλους τους και επέστρεψαν στις νίκες μετά το τελικό 86-68.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-41, 59-53, 86-68.

Xάποελ Τελ Αβίβ - Γκαλίλ Ελιόν :  81-82

Αντίθετα, δραματικό ήταν το ματς ανάμεσα στη Χάποελ Τελ Αβίβ του Γιάννη Καστρίτη και την Γκαλίλ Ελιόν. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πορεύθηκαν χέρι-χέρι σχεδόν καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να περνούν στην αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο (45-54, 30') και την ομάδα του Τελ Αβίβ να φέρνει λίγο αργότερα τον αγώνα στα ίσα (65-65, 40'), με αποτέλεσμα να χρειαστούν δύο παρατάσεις για να κρίνουν τον νικητή (81-82, δεύτερη παράταση). Πλέον με αυτή τη νίκη, η Γκαλίλ Ελιόν ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, η οποία οδηγεί στα πλέι οφς.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 33-28, 45-54, 65-65, 71-71(πρώτη παρ.), 81-82 (δεύτερη παρ.).