Μαζεϊκιάι-Ζαλγκίρις 69-73: Αγχώθηκαν αλλά πήραν την νίκη οι πράσινοι

Η Ζαλγκίρις Κάουνας ζορίστηκε αλλά νίκησε εκτός έδρας την Μαζεϊκιάι με 73-69 και έκανε το 4-4, ενώ οι γηπεδούχοι έχουν τέσσερις ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-15). Η Μαζεϊκιάι είχε ένα επί μέρους σκορ 27-20 στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-35).

Οι "κόκκινοι" είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 12 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-45). Η Ζαλγκίρις ανέβασε ταχύτητα στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 28-12, νίκησε εκτός έδρας την Μαζεϊκιάι με 73-69.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Έβανς και Ουλανοβας με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Μαζεϊκιάι ξεχώρισαν οι Ντόλεντς και Γκετσεβίτσιους με 17 πόντους ε΄καστος.

Δεκάλεπτα: 16-15, 43-35, 57-45, 69-73