Ζάλγκιρις - Πιένο 78-68: Παρέμειναν οι πράσινοι αήττητοι με θετική εμφάνιση του Μήτρου Λονγκ

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε την Πιένο με 78-68 και έκανε το 3/3, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-23). Η Πιένο ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-15, προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-38).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-53). Η Ζαλγκίρις Κάουνας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-7, νίκησε εντός έδρας την Πιένο με 78-68.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Λαβρινοβίτσιους και Μπιρούτις (12 ριμπάουντ) με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Μήτρου-Λόνγκ είχε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ΄. Από την Πίενο ξεχώρισαν οι Τάμπ και Τζακ με 26 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-23, 38-45, 53-61, 78-68