Ζαλγκίρις-Ρίτας 97-87: Οι πράσινοι κατέκτησαν το πρωτάθλημα Λιθουανίας

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εντός έδρας την Ρίτας Βίλνιους με 97-87, κάνοντας το 3-2 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε το πρωτάθλημα του λιθουανικού πρωταθλήματος.

Η Ρίτας είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα, αν και η Ζαλγκίρις ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-23). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "κόκκινους" να έχουν προβάδισμα με τρεις πόντους στο 15' λεπτό, ενώ οι "πράσινοι" είχαν το πάνω χέρι και με πολλά επί μέρους σκορ, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (46-45).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα από το Βίλνιους να έχει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά η ομάδα από το Κάουνας προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-69).Η Ζαλγκίρις ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 27-18, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Ρίτας με 97-87, έκανε το 3-2 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε το πρωτάθλημα Λιθουανίας.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Τέιλορ και Μπουτκεβίτσιους με 32 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρίτας Βίλνιους ξεχώρισαν οι ΜακΚόλουμ και Φόστερ με 20 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-24, 46-45, 70-69, 97-87