Βίρτους-Νάπολι 81-89: Η ομάδα της Νότιας Ιταλίας σόκαρε τους ασπρόμαυρους

Η Νάπολι νίκησε εκτός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 89-81 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-16, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 19-6.

Πιο δυνατό ξεκίνημα για την Νάπολι, η οποία είχε το πάνω χέρι και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-14). Οι μπλε διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-34).

Η ομάδα της Νότιας Ιταλίας ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-15, προηγήθηκε με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-49). Αν και οι "ασπρόμαυροι" πάτησαν το γκάζι στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 32-20, η Νάπολι βρήκε απαντήσεις και διατήρησε το προβάδισμα της, με αποτέλεσμα να νικήσει εκτός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 89-81.

Από την Νάπολι διακρίθηκαν οι Χάουαρντ και Γουίλιαμς να βάζουν με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Μπελινέλι και Γουίμς να σκοράρουν από 23 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-21, 34-41, 49-69, 81-89