Βίρτους-Μπρέσια 76-84: Οι μπλε έκαναν την έκπληξη και κατέκτησαν το Κύπελλο Ιταλίας

Η Μπρέσια νίκησε την Βίρτους Μπολόνια με 84-76 και κατέκτησε το Κύπελλο Ιταλίας της φετινής σεζόν.

Η Μπρέσια ήταν πιο αποτελεσματική στην αρχή του αγώνα και παρά την πίεση της Βίρτους Μπολόνια που κράτησε χαμηλά το σκορ, ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-16). Οι μπλε ανέβασαν ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-14, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-30).

Η ομάδα από την Λομβαρδία είχε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-51). Η Μπρέσια διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Βίρτους Μπολόνια με 84-76, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το Κύπελλο Ιταλίας της φετινής σεζόν.

Από την Μπρέσια διακρίθηκαν οι Ντέλλα και Πετρουτσέλι με 26 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Μπελινέλι και Σενγκέλια με 24 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-17, 30-40, 51-61, 76-84