Αρμάνι-Βίρτους 94-82: Με κορυφαίους τους Μέλι και Σίλντς έκανε το 2-1

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 94-82, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-1 στην σειρά των τελικών του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Υψηλά κινήθηκε το σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Αρμάνι Μιλάνο να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (31-27).  Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Μιλανέζους να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-45).

Αν και η Βίρτους μείωσε στον ένα πόντο στο 23' λεπτό (53-52), οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημχρόνου και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-68).  Η Αρμάνι Μιλάνο διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 94-82.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Μέλι και Σίλντς με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισε ο Χάκετ με 18 πόντους, με τους Μπελινέλι και Τεόντοσιτς να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 31-27,  48-45, 78-68, 94-82