Βίρτους-Ντερτόνα 77-73: Τα λιοντάρια πάλεψαν, οι ασπρόμαυροι νίκησαν

Η Ντερτόνα έβαλε δύσκολα στην Βίρτους Μπολόνια, η οποία βέβαια κατάφερε να βρει λύσεις και να νικήσει εντός έδρας τα λιοντάρια με 77-73 και να κάνει το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Δυναμικό ξεκίνημα για την Βίρτους Μπολόνια στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16). Η Ντερτόνα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-14, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-35).

Η ομάδα από την Τορτόνα ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-51). Η Βίρτους Μπολόνια βρήκε απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 26-18, νίκησε εντός έδρας την Ντερτόνα με 77-73.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Μπελινέλι και Τζάιτεχ με 25 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Τορτόνα ξεχώρισαν οι Σάντερς και Μακούρα με 16 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-16, 35-38, 51-55, 77-73