Αρμάνι-Ρέτζιο Εμίλια 91-82: Το πρώτο από τα τρία βήματα για τα ημιτελικά έκαναν οι Μιλανέζοι

Η Αρμάνι νίκησε εντός έδρας την Ρέτζιο Εμίλια με 91-82, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών και θέλει άλλες δύο νίκες για να περάσει στα ημιτελικά του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Αρμάνι είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-18).  Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-40).

Οι Μιλανέζοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, κράτησαν την απόσταση τους σε διψήφιο αριθμό πόντων και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (80-62). Η Ρέτζιο Εμίλια ανέβασε ταχύτητα στην τέταρτη περίοδο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 20-11, με την Αρμάνι Μιλάνο να βρίσκει απαντήσεις και να παίρνει την εντός έδρας νίκη με 91-82.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Σίλντς και Μπεντίλ με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρέτζιο Εμίλια ξεχώρισαν οι Τόμσον και Τσιντσιαρίνι (6ρ. και δέκα ασίστ) με 21 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-18, 51-40, 80-62, 91-82