Χίμκι-Αρμάνι 93-102: «100άρα» με κορυφαίο τον Σίλντς

Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Χίμκι στην Μόσχα με 102-93 για την εξ' αναβολής αναμέτρηση της όγδοης αγωνιστικής της Euroleague, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 7-4, με την Χίμκι να πέφτει στο 2-10.

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά και ήταν με οχτώ πόντους μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-20). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους 12 πόντους (37-25) και ήταν με εφτά πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (54-47).

Η Χίμκι προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, αλλά η Αρμάνι βρήκε απαντήσεις και διατήρησε την διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-68). Στην τελευταία περίοδο, οι Ιταλοί έπαιξαν πιο αποτελεσματικά και ανέβασαν την διαφορά ακόμη και στους 13 πόντους (102-89) και τελικώς νίκησαν με 102-93.

Από την Χίμκι ξεχώρισαν οι Γερέμπκο και ΜακΚόλουμ με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Σίλντς και ΛεΝτέι με 26 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 20-28, 47-54, 68-72, 93-102