Βίρτους Μπολόνια-Μπρέσια 97-60: Η ομάδα του κόουτς Μπάνκι κατέκτησε το Ιταλικό Σούπερ Καπ

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε την Μπρέσια με 97-60 στον τελικό και κατέκτησε τον τίτλο του Ιταλικού Σούπερ Καπ.

Η ομάδα του κόουτς Μπάνκι πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-8, προηγήθηκε με 33 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-43). Η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Μπρέσια με 97-60, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το Ιταλικό Σούπερ Καπ της φετινής σεζόν.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκε ο Κορντινιέ με 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ οι Μίκι και Σενγκέλια (12 ριμπάουντ και 4 ασίστ) σκόραραν από 15 πόντους έκαστος. Από την Μπρέσια ξεχώρισαν οι Μπιλάν και Ντελά Βάλε με 14 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-10, 48-35, 76-43, 97-60