Αρμάνι-Βίρτους 67-55: Η ομάδα του Μεσίνα κατέκτησε το πρωτάθλημα Ιταλίας

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 67-55, κάνοντας το 4-3 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε τον τίτλο του ιταλικού πρωταθλήματος την φετινή σεζόν.

Η Αρμάνι είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-9). Αν και οι ασπρόμαυροι μείωσαν την διαφορά στους εννέα πόντους δύο φορές, οι κόκκινοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-29).

Πολύ χαμηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (10-5), με την ομάδα από την Μιλάνο να προηγείται με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-34). Η Αρμάνι κράτησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και ήταν πιο αποτελεσματική, για αυτό και νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 67-55, κάνοντας το 4-3 στην σειρά των τελικών. Οι κόκκινοι κατέκτησαν τον τίτλο στο ιταλικό πρωτάθλημα την φετινή σεζόν.

Aπό την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Ντατόμε και Μπάρον με 16 και έντεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Σενγκέλια και Τεόντοσιτς με 13 και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-9, 38-29, 48-34, 67-55