Βίρτους-Αρμάνι 85-66: Σαρωτικοί οι ασπρόμαυροι ισοφάρισαν την σειρά των τελικών στο 3-3

Σαρωτική η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με και ισοφάρισε την σειρά σε 3-3 για τους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος. Ο τίτλος θα κριθεί στο Game 7 των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Αν και η Βίρτους είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν στους πέντε πτόντους στο 5' λεπτό (20-15). Η Αρμάνι Μιλάνο είχε λύσεις και με ένα επί μέρους σκορ 12-3, ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-23).

Παρότι οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με ένα πόντο στο 11' λεπτό (27-26), οι "ασπρόμαυροι" ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-16, προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-43).

Αν και οι Μιλανέζοι μάζεψαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και μείωσαν στους τρεις πόντους (60-57, 25' λεπτό), οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με οχτώ πόντουσ στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-59).

Η Βίρτους Μπολόνια πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 18-7 και νίκησε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 85-66. Οι "ασπρόμαυροι" ισοφάρισαν τους κόκκινους σε 3-3 στην σειρά των τελικών του ιταλικού πρωτάθληματος.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκε ο Μπελινέλι με 14 πτόντους, με τους Κορντινιέ και Χάκετ να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Μέλι και Βότιμαν με έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-27, 49-43, 67-59, 85-66