Αρμάνι-Βίρτους 79-72: Με κορυφαίο τον Σίλντς και το double double του Μέλι έκαναν το 3-2 οι Μιλανέζοι

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 79-72 και έκανε το 3-2 στην σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Αρμάνι Μιλάνο είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-24). Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-37).

Οι "κόκκινοι" πήραν προβάδισμα με 13 πόντους στο 25' λεπτό (56-43), με τους ασπρόμαυρους να πιέζουν και να μειώνουν στους δύο πόντους στο 29' λεπτό (56-54) με ένα σερί έντεκα πόντων. Οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-54). Η Αρμάνι Μιλάνο διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 79-72, κάνοντας το 3-2 στην σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Σίλντς (5 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Μέλι (12 ριμπάουντ και 1 ασίστ) με 22 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Μπελινέλι και Κορντινιέρ με 17 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα:  26-24, 42-37, 59-54, 79-72