Βίρτους-Αρμάνι 93-89: Οι ασπρόμαυροι σε 2-2 στους τελικούς μετά από αγώνα δύο παρατάσεων

Η Βίρτους Μπολόνια ήταν η νικήτρια επί της Αρμάνι Μιλάνο με 93-89 μετά από δύο παρατάσεις και ισοφάρισε την σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος σε 2-2.

Η Βίρτους ήταν καταιγιστική στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-14). Οι "ασπρόμαυροι" είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-31).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-47). Η Αρμάνι Μιλάνο σάρωσε στην τέταρτη περίοδο έχοντας ένα επί μέρους σκορ 29-16, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (76-76). Μετά από δύο παρατάσεις, η Βίρτους Μπολόνια ήταν πιο αποτελεσματική και νίκησε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 93-89.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Μπελινέλι και Μίκι με 18 πόντους έκαστος. Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Σίλντς και Ναπίερ με 26 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 24-14, 40-31, 60-47, 76-76 (κ.α.), 80-80 (1η παράταση), 93-89 (2η παράταση)