Βίρτους-Αρμάνι 69-61: Μείωσαν σε 2-1 την σειρά των τελικών οι ασπρόμαυροι

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 69-61, με τους "κόκκινους" να προηγούνται με 2-1 στην σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Αρμάνι Μιλάνο είχε τον πρώτο λόγο και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-15). Η Βίρτους Μπολόνια ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-12, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-29).

Οι "ασπρόμαυροι" είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 18-13, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-42). Αν και η Αρμάνι Μιλάνο πίεσε στην τέταρτη περίοδο, η Βίρτους Μπολόνια βρήκε λύσεις και νίκησε εντός έδρας με 69-61. Οι "κόκκινοι" προηγούνται με 2-1 στην σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Χάκετ και Τεόντοσιτς με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Μπάρον και Μέλι με 15 και εννέα πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-17, 34-29, 52-42, 69-61