Αρμάνι-Βίρτους 92-82: Οι κόκκινοι το καθάρισαν στην τέταρτη περίοδο και έκαναν το 1-0

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 92-82 και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Αν και η Βίρτους είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, η Αρμάνι με ένα σερί δέκα πόντων, ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-19). Οι "ασπρόμαυροι" πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-15, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-36).

Οι "κόκκινοι" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 27-20, αλλά η ομάδα από την Μπολόνια βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-63). Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν σαρωτική στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 29-18, νίκησε την Βίρτους Μπολόνια εντός έδρας με 92-82, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Από την Αρμάνι διακρίθηκαν οι Ναπίερ και Χολ με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Μπελινέλι και Σενγκέλια ξεχώρισαν με 19 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-19, 36-44, 63-64, 92-82