Ούλμ-Μπάγερν 104-102: Οι πορτοκαλί προκρίθηκαν στον τελικό του γερμανικού πρωταθλήματος

Η Ούλμ νίκησε εντός έδρας την Μπάγερν Μονάχου με 104-102 στην παράταση, έκανε το 3-0 στην σειρά και προκρίθηκε στους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος.

Η Ούλμ είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-22). Αν και η Μπάγερν πίεζε στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-43).

Οι "πορτοκαλί" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-19, προηγήθηκαν με 12 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-62). Η Μπάγερν Μονάχου πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και έχοντας ένα επί μέρους σκορ 30-18, κατάφερε οι δύο ομάδες να είναι ισοπαλία στο τέλος της κανονικής περιόδου (92-92) και ο αγώνας να πάει σε παράταση. Η Ούλμ ήταν πιο αποτελεσματική στην παράταση (12-10) και νίκησε εντός έδρας την Μπάγερν Μονάχου με 104-102, έκανε το 3-0 της σειράς των ημιτελικών και προκρίθηκε στους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Γουίνστον και Όμπστ με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Ούλμ ξεχώρισαν οι Καμποκλό και Μάθιους με 22 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 29-22, 46-43, 74-62, 92-92 (κ.α.), 104-102