Χάποελ – Προμηθέας 108-69: Συντριβή στο Ισραήλ

Ο Προμηθέας δεν κατάφερε σε καμία στιγμή να κοιτάξει στα μάτια την Χάποελ, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την συντριβή με 108-69, για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων, η οποία, πάντως, δεν του έκανε μεγάλη ζημιά, καθώς η ομάδα της Πάτρας είχε ήδη εξασφαλίσει την 4η θέση του ομίλου της και το πλεονέκτημα της έδρας, ενόψει της συνέχειας του Eurocup.

Οι Πατρινοί βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ από το ξεκίνημα, με την Χάποελ να προηγείται γρήγορα με 13-5, με τους Ισραηλινούς να ξεφεύγουν με +10 στο 5’ (19-9). Ο Προμηθέας, με ένα σερί 0-7 πλησίασε στο σουτ (19-16), όμως το φινάλε του δεκαλέπτου άνηκε στους γηπεδούχους, που με ένα επιμέρους 9-3, έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 28-19. Οι Ισραηλινοί ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο με ένα 7-0 για το 35-19, με τον Χόαρντ με συνεχόμενα καλάθια να φέρνει την ομάδα του για πρώτη φορά στο 20+ (45-24), με την Χάποελ να κλείνει το πρώτο μέρος μπροστά με 59-31.

Ίδια η εικόνα και στο β’ μέρος, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο, διατηρώντας την απόσταση ασφαλείας από τον Προμηθέα. Ο Γκινάτ, για το 64-33, έφερε την ομάδα του σε προβάδισμα άνω των τριάντα πόντων, οι Πατρινοί προσπάθησαν να ρίξουν την διαφορά, μπήκαν στο -24 στην τελευταία περίοδο (76-52), όμως από εκεί και πέρα… κατέρρευσαν,  με την Χάποελ να τρέχει ένα 32-17, φτάνοντας στο τελικό +39, όπως δείχνει το 108-69, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 59-31, 76-52, 108-69

On fire: Ο Χόαρντ με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ

Η μεγαλύτερη διαφορά: +41 για την Χάποελ (108-67) στο 39’.

Ξεχώρισαν: 18 πόντους σημείωσε ο Γκίνατ, ενώ για τον Προμηθέα, ο Τόμασον είχε 16 πόντους και ο Κουλμπόκα 14.

Διαιτητές: Βικλίτσκι, Τζιοβανέτι, Τσελίκ