Προμηθέας-Παρί Μπάσκετμπολ 84-81: Με 38αρα του Κάουαν εξασφάλισαν οι Πατρινοί το πλεονέκτημα έδρας

Ο Προμηθέας νίκησε εντός έδρας την Παρί με 84-81 κα ανέβασε το ρεκόρ του στο 11-6, ενώ η γαλλική ομάδα έπεσε στο 10-7. Οι δύο ομάδες έχουν προκριθεί στην επόμενη φάση του Eurocup και οι Πατρινοί εξασφάλισαν το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Προμηθέας είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και παρότι η Παρί Μπάσκετ ισοφάρισε σε δύο περιπτώσεις, η ελληνική ομάδα επέβαλλε τον ρυθμό της και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-22). Οι Πατρινοί ανέβασαν τον ρυθμό τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-14, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-36).

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και πήραν προβάδισμα με δέκα πόντους στο 24' λεπτό (55-45). Αν και η γαλλική ομάδα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στα επόμενα έξι λεπτά, οι Πατρινοί βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-59). Η ελληνική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο και είχε διαφορά δέκα πόντων στο 35' λεπτό (81-81), με τους φιλοξενούμενους με δέκα σερί πόντους, να ισοφαρίζουν στο 39' λεπτό (81-81). O Καουάν για τους "πορτοκαλί" με τρίποντο, διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 84-81, με τον Προμηθέα να νικάει εντός έδρας την Παρί Μπάσκετμπολ.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Κάουαν και Κουλμπόκα με 38 και 9 πόντους αντίστοιχα. Από την Παρί Μπάσκετμπολ ξεχώρισαν οι Γουάλας και Ντένις με 24 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-22, 46-36, 66-59, 84-81