Λόντον Λάιονς – Προμηθέας 89-93: Άλμα τετράδας με «διπλό» Κάουαν

Με την νίκη που τον φέρνει πολύ κοντά στην τετράδα του  Β’ ομίλου επιστρέφει από το Λονδίνο ο Προμηθέας, με τους Πατρινούς να επικρατούν με 93-89 των Λάιονς, παίρνοντας παράδειγμα εκδίκηση για την εντός  έδρας ήττα του πρώτου γύρου. Σπουδαία εμφάνισυη από τον Άντονι Κάουαν, που τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους και 11 ασίστ.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, ο Προμηθέας πήρε τα ηνία του αγώνα στην τρίτη περίοδο, όταν και προηγήθηκε με 71-54 στο 27’ και 74-65 στο 30’. Οι Πατρινοί κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το 38’ (80-89), οι Λάιονς απάντησαν με ένα 9-2 για το 89-91 στα 15’’ για το φινάλε, όμως οι δύο βολές του Τόμασον για το 89-93… σφράγισαν την νίκη των φιλοξενούμενων, οι οποίοι, στο παιχνίδι της επόμενης εβδομάδας με την Παρί στην Πάτρα, θα παίξουν την θέση τους στην τετράδα και το πλεονέκτημα της έδρας, ενόψει των Play Offs του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 50-48, 65-74, 89-93

On fire: Ασταμάτητος ο Κάουαν με 26 πόντους και 11 ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +14 για τον Προμηθέα (57-71) στο 27’

Ξεχώρισαν: 14 πόντους και επτά ριμπάουντ είχε ο Κουλμπόκα και 13 πόντους ο Τόμασον, ενώ για τους Λάιονς, 24 πόντους και εννιά ριμπάουντ είχε ο Ζούμπτσιτς, 19 πόντους ο Ντέκερ και 15 ο Όνι.

Διαιτητές: Ντιφαλά, Γιούρας, Μπαένα