Τουρκ Τέλεκομ - Προμηθέας 85-75: Στο τέλος χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι

Ο Προμηθέας ηττήθηκε εκτός έδρας από την Τουρκ Τέλεκομ με 85-75, με το παιχνίδι να έχει συγκλονιστική εξέλιξη στο τρίτο δεκάλεπτο. Ωστόσο η αντίδραση που έβγαλαν οι Πατρινοί δεν στάθηκε ικανή να φέρει την ολική ανατροπή.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι έχουν 11 νίκες και 4 ήττες, ενώ από την άλλη η ελληνική ομάδα έχει αντίστοιχο ρεκόρ 9-6.

Ο Προμηθέας «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο και το πάλεψε μέχρι το τέλος

Η Τουρκ Τέλεκομ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Περιόρισε αρκετά τον Προμηθέα και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο ούσα μπροστά στο σκορ με 25-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι τα ηνία του ματς και το ημίχρονο έληξε με σκορ 50-38.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου βγήκε μετά το ημίχρονο με σκοπό να αντιδράσει. Οι Πατρινοί με βασικούς πρωταγωνιστές τους Κουμπόλκα και Κοντίτ έφτασαν στην ισοπαλία και με το χρονόμετρο να γράφει 2:22 πριν το τέλος της περιόδου το σκορ έγινε 56-56.

Κατόπιν, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν κάποιες λύσεις και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο όντες μπροστά με το ισχνό 60-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η τουρκική ομάδα μπήκε εκ νέου πιο δυνατά και κατάφερε να έχει τον έλεγχο μέχρι το τέλος, με το φωτεινό ταμπλό να γράφει 85-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 50-38, 60-58, 85-75

On fire: Ο Άξελ Μπουτέιγ της Τουρκ Τέλεκομ είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ και με 28 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης κυριάρχησε στο παρκέ.

Μεγαλύτερη διαφορά: +17 για την Τουρκ Τέλεκομ (41-24) στο 16΄.

Τα ομαδικά στατιστικά της Τουρκ Τέλεκομ: 26/39 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 12/16 βολές, 38 ριμπάουντ ( 30 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 15/31 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 15/20 βολές, 31 ριμπάουντ ( 25 αμυντικά - 6 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 16η αγωνιστική ο Προμηθέας θα παίξει στην Αγγλία κόντρα στους Λόντον Λάιονς (15/03, 21:30) και η Τουρκ Τέλεκομ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Γκραν Κανάρια (15/03, 22:00).