Αμβούργο-Προμηθέας 103-105: «Κλείδωσαν» την πρόκριση οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας νίκησε εκτός έδρας το Αμβούργο με 105-103 και ανέβασε το ρεκόρ τους στο 8-5, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, ενώ η γερμανική ομάδα έπεσε στο 4-9.

Πιο δυνατό ξεκίνημα για το Αμβούργο που πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο 7' λεπτό (22-16), με τον Προμηθέα με ένα επί μέρους σκορ 8-1, να προηγείται με ένα πόντο στο 8' λεπτό (24-23). Οι γηπεδούχοι με ένα καλάθι και μια βολή του Πολάιτ, πορσπέρασαν και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-24). Οι Πατρινοί είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα με δέκα πόντους στο 15' λεπτό (48-38). Η ελληνική ομάδα συνέχισε δυναμικά στα επόμενα πέντε λεπτά και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-48).

Υψηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (30-29), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε δύο περιπτώσεις, αλλά οι Πατρινοί κράτησαν το προβάδισμα τους βρίσκοντας λύσεις και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (83-78). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο και το ματς έγινε ντέρμπι, με τον Προμηθέα να είναι πιο αποτελεσματικός και νίκησε εκτός έδρας το Αμβούργο με 105-103.

Από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Τόμασον και Κουλμπόκα με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από το Αμβούργο ξεχώρισαν οι Τσίλντς και Πολάιτ με 24 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-24, 48-54, 78-83, 103-105

Διαιτητές: Ζαμοΐσκι - Λεθκάνο - Τεπενιέρ

On Fire:Ο Τσίλντς του Αμβούργου με 24 πόντους, οχτώ ριμπαόυντ και δύο ασίστ σε 26:04 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά:  Το 48-38 (οι δέκα πόντοι διαφοράς για τον Προμηθέα στο 15' λεπτό)