Προμηθέας – Τρέντο 84-71: Το… καθάρισε στο τρίτο δεκάλεπτο

Ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκανε την διαφορά στην αναμέτρηση της Πάτρας, με τον Προμηθέα να επικρατεί της Τρέντο με 84-71, επιστρέφοντας στον δρόμο των επιτυχιών, βελτιώνοντας, παράλληλα, το ρεκόρ του σε 6-4.

Η ομάδα της Πάτρας είχε τον πρώτο λόγο στο α’ μέρος της αναμέτρησης, με τον Προμηθέα να ξεκινά δυνατά, προηγούμενος με 20-10. Οι Ιταλοί απάντησαν με ένα 0-6 για το 20-16, όμως ο Ντάγκουμπιτς με γκολ – φάουλ διαμόρφωσε το 23-16 της πρώτης περιόδου. Σε αντίθεση με την πρώτη περίοδο, στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η Τρέντο αυτή που έδειχνε να πατά καλύτερα, φτάνοντας στο καλάθι (26-24). Μάλιστα, Λόκετ, Κόντι, Γκραζούλις και Φλακαντόρι, έτρεξαν ένα 0-8 για την Τρέντο, μετατρέποντας το 31-28 σε 31-36. Οι γηπεδούχοι, όμως, απάντησαν με το ίδιο νόμισμα, με τον Προμηθέα να τρέχει ένα 10-0 για το 41-36, με τους Πατρινούς να κλείνουν το πρώτο μέρος μπροστά με +7 (45-38).

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Τρέντο να ξεκινά με ένα 0-7, που έφερε το ματς στα ίσα (45-45). Ο Άτκινς ισοφάρισε για τους Ιταλούς σε 49-49, για να ακολουθήσει, όμως, το… ξέσπασμα του Προμηθέα, που χάρη σε ένα εντυπωσιακό 17-2 ξέφυγε με 66-51, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 66-55. Το τρίποντο του Τόμασον για το 75-62 διατήρησε τους Πατρινούς σε απόσταση ασφαλείας από την Τρέντο, ο Κουλμπόκα ανέβασε την διαφορά στο +15 (77-62), με το παιχνίδι να έχει πάρει έναν δρόμο… χωρίς επιστροφή για του Ιταλούς. Έτσι, το τελικό 84-71 φέρνει και πάλι τον Προμηθέα στον δρόμο των επιτυχιών, με τους Πατρινούς να ανεβαίνουν στο 6-4 και την Τρέντο να πέφτει στο 2-8.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-38, 66-55, 84-71

On fire: Ο Κόντιτ με 17 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, ήταν ο κορυφαίος από πλευράς Προμηθέα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για τον Προμηθέα (78-62) στο 36’

Ξεχώρισαν: Κουλμπόκα με 16 πόντους, Τόμασον με 15 και Σίμπσον με 12, ξεχώρισαν από πλευράς Πατρινών, ενώ για την Τρέντο, Κρόφορντ και Φλακαντόρι είχαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Πέρεθ, Βαν Ντερ Μπροκ, Μπίσουελ.