Προμηθέας-Λόντον Λάιονς 67-77: Με 20αρα του Ντέκερ οι Άγγλοι λύγισαν τους Πατρινούς

Οι Λόντον Λάιονς νίκησαν εκτός έδρας τον Προμηθέα με 77-67, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ με 4-3.

Δυνατό ξεκίνημα για τους Λόντον Λάιονς, οι οποίοι ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-18). Αν και ο Προμηθέας μείωσε στον ένα πόντο την διαφορά στο 12' λεπτό (25-24), οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στα επόμενα λεπτά και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-36).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και ήταν ανώτεροι, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 19-14, για αυτό και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-54). Οι Λόντον Λάιονς είχαν το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-12, κατάφεραν να νικήσουν εκτός έδρας με 77-67.

Από τους Λόντον Λάιονς διακρίθηκαν οι Ντέκερ και Χρούμπαν με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τον Κώστα Κουφό να έχει δέκα πόντους, εννέα ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 18:46 λεπτά. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Κουλμπόκα και Σίμπσον με 18 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-25, 36-40, 55-54, 67-77

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Ραντοίκοβιτς, Μπαένα

On Fire: Ο Σαμ Ντέκερ των Λόντον Λάιονς με 20 πόντους, έξι ριμπάουντ και μία ασίστ σε 32:41 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 77-66 (οι έντεκα πόντοι διαφοράς για τους Λόντον Λάιονς στο 39' λεπτό).