Προμηθέας – Τουρκ Τέλεκομ 83-98: Έπεσαν από την κορυφή οι Πατρινοί

Πρώτη εντός έδρας ήττα για τον Προμηθέα, στο πιθανότατα τελευταίο παιχνίδι του Μάκη Γιατρά στον πάγκο του, με τους Πατρινούς να κυνηγούν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης την Τουρκ Τέλεκομ, χωρίς όμως να προσπεράσουν ποτέ στο σκορ, με το τελικό 83-98  να τους ρίχνει από την κορυφή του 2ου ομίλου.

Η Τουρκ Τέλεκομ… έπιασε στον ύπνο τους Πατρινούς, καθώς βρέθηκε να προηγείται με 18-5 (!) στο 5’. Το τρίποντο του Σέστινα για το 11-25, έφερε την μεγαλύτερη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 17-27. Σε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο, στο δεύτερο ο Προμηθέας ξεκίνησε με ένα 7-0, μειώνοντας στο σουτ (24-27). Μάλιστα, Τανούλης και Γιανγκ έφεραν τον Προμηθέα στο 27-29, ο Αμερικανός με 2/2 βολές διατήρησε τους Πατρινούς σε απόσταση βολής (34-37), όμως στα τελευταία 4’,΄η Τουρκ Τέλεκομ έτρεξε ένα 7-2, κλείνοντας το πρώτο μέρος με προβάδισμα οκτώ πόντων (36-44).

Ονσέλ και Μπουτέιγ έστειλαν με την έναρξη της τρίτης περιόδου την Τουρκ Τέλεκομ στο +9 (39-48), ο Προμηθέας απάντησε με τους Γιανγκ και Σίμπσον με ένα 7-0 για το 46-48, όμως οι Τούρκοι δεν έχασαν τα ηνία του αγώνα και με ένα δικό τους επιμέρους 10-2, έφτασαν και πάλι σε διψήφιο προβάδισμα (48-58). Οι Πατρινοί δεν τα παράτησαν, έφτασαν και πάλι σε απόσταση βολής με τον Κάουαν (61-64), όμως η Τουρκ Τέλεκομ διατήρησε την ψυχραιμία της, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +6 (63-69). Ο Προμηθέας συνέχισε την προσπάθεια του να επιστρέψει στο παιχνίδι, με τον Τσαϊρέλη να μειώνει σε 69-73, όμως Σέστινα και Τζόουνς έφεραν και πάλι την Τουρκ Τέλεκομ σε διψήφιο προβάδισμα (69-80), 5’ πριν το φινάλε. Γκραντ και Τζόουνς έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +15 (69-84), με τον Προμηθέα να μην έχει τα ψυχικά αποθέματα, αλλά ούτε  και τα χρονικά περιθώρια να γυρίσει για ακόμα μία φορά στο παιχνίδι. Έτσι, το τελικό 83-98 αναγκάζει τους Πατρινούς στην πρώτη εντός έδρας ήττα τους, που τους ρίχνει στο 4-2, με την Τουρκ Τέλεκομ να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, με 5-1.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 36-44, 63-69, 83-98

On fire: Στράφι για τους Πατρινούς πήγε η 30άρα του Γιανγκ

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για την Τουρκ Τέλεκομ (79-75) στο 39’.

Ξεχώρισαν: 19 πόντους σημείωσε ο Κουλμπόκα και 10 ο Σίμπσον, ενώ για την Τουρκ, 24 πόντους σημείωσε ο Μπουτέιγ, 18 πόντους, επτά ριμπάουντ και έξι ασίστ είχε ο Γκραντ και 14 πόντους με 10 ριμπάουντ ο Τζόουνς.

Διαιτητές: Κόρτες, Σίλβα, Γκόρντον