Βίρτους-Ούνικς 100-107: Πέρασε στον τελικό και στην EuroLeague του 2021/22 η ομάδα του Πρίφτη

Η Ούνικς Καζάν υπό τις οδηγίες του κόουτς Δημήτρη Πρίφτη, επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια με 107-100 και έκανε το 2-1 στην σειρά των ημιτελικών, κάτι που της εξασφάλισε το εισιτήριο τόσο για τον μεγάλο τελικό όσο και για την EuroLeague του 2021-2022.

Η Βίρτους Μπολόνια ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, με την Ούνικς να φέρνει το ματς στα ίσα στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-21). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Βίρτους να έχει προβάδισμα με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-46).

Η Ρωσική ομάδα επέβαλλε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 27-19 προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-67). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το σκορ ανέβηκε σε υψηλά επίπεδα, με την Ούνικς να έχει τον έλεγχο του αγώνα παρά την πίεση της Βίρτους Μπολόνια και να επικρατεί με 107-100. Με αυτήν την νίκη, η ομάδα από το Καζάν πέρασε στον τελικό του EuroCup και πήρε ένα εισιτήριο για την EuroLeague της σεζόν 2021-2022.

Υπενθυμίζουμε ότι η Ούνικς Καζάν στον τελικό θα αντιμετωπίσει την Μονακό.

Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Τεόντοσιτς και Μπελινέλι με 25 και 24 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ούνικς Καζάν διακρίθηκαν οι Γουάιτ και Μπράουν με 21 και 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-21, 48-46, 67-73, 100-107