Τσεντεβίτα Ολίμπια-Προμηθέας 77-73: Ήττα και αποκλεισμός για τους Πατρινούς

Η Τσεντεβίτα Ολίμπια υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε τον Προμηθέα με, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 6-3, με την Ελληνική ομάδα να πέφτει στο 2-6.

Ο Προμηθέας είχε στο μεγαλύτερο μέρος το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά και είχε οχτώ πόντους προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-13).

Η Ελληνική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού στην δεύτερη περίοδο και φτάσανε την διαφορά στους 15 πόντους (32-17), ενώ ήταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-32).

Στην τρίτη περίοδο, η Τσεντεβίτα Ολίμπια πήρε το momentum του αγώνα και με ένα επί μέρους σκορ 27-14, πέρασε μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν καλύτερα την κατάσταση και παρά το γεγονός που ο Προμηθέας έφερε το ματς στα ίσα (67-67), έπαιξαν πιο αποτελεσματικά και πήραν την νίκη με 77-73.

Από την Τσεντεβίτα Ολίμπια ξεχώρισαν οι Πέρι και Μπλάζιτς με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Προμηθέα διακρίθηκαν οι Αγκμπελέσε και Μίλερ με 17 και 16 πόντους. Ιδιαίτερα ο Μάντζαρης έκανε triple-double, έχοντας 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Περίοδοι: 21-13, 41-32, 59-55, 77-73

Διατητές: Μπισάνγκ, Σίλβα, Περαντί

On Fire: Ο Πέρι με 24 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +15 του Προμηθέα (32-17)

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 9/29 στα τρίποντα του Προμηθέα