Μπουργκ - Μπεσίκτας 86-74: Υπέταξαν τους Τούρκους και πήραν προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς του Eurocup

Η Μπουργκ επικράτησε της Μπεσίκτας με 86-74 και βρίσκεται μια νίκη μακριά από τους τελικούς του φετινού Eurocup.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο, η γαλλική ομάδα πήρε διψήφιο προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο, το οποίο και διατήρησε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, κάνοντας το 1-0 στην πρώτη ημιτελική σειρά.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάικ με 16 πόντους και ακολούθησε ο Λιούις με 14.

Για την τουρκική ομάδα ο Ντελγάδο πέτυχε 14 πόντους, μαζεύοντας 16 ριμπάουντ,ενώ ο Σιμόνοβιτς προσέθεσε άλλους 14.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 44-30, 62-56, 86-74

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπουργκ: 19/34 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 21/31 βολές, 33 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 6 επιθετικά), 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπεσίκτας: 19/39 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 18/32 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο δεύτερος ημιτελικών ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί την Παρασκευή (29/3, 19:45) στο Sinan Erdem Sports Hall.