Άρης - Ουλμ 88-99: Λύγισε στην παράταση

Ο Άρης ηττήθηκε από την Ουλμ στην παραταση με 99-88, έχοντας ισοφαρίσει στην κανονική διάρκεια με τρίποντο του Τουλιόπουλου. Παράπονα για την διαιτησία έχουν οι Θεσσαλονικείς.

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν πολύ ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες με την διαφορά για οποιαδήποτε ομάδα να μην ανεβαίνει πάνω από τους 3 πόντους. Οι πέντε σερί πόντοι του Νίκου Περσίδη 'έγραψαν' το 21-19 με το οποίο οι δύο ομάδες έκλεισαν την περίοδο.

Το επιμέρους 9-2 που έκανε ο Άρης με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου εκτόξευσε την διαφορά στους 9 πόντους (30-21), όμως οι Γερμανοί αντέδρασαν και με δικό τους επιμέρους 13-3 ανέτρεψαν την κατάσταση(33-34).Το καλάθι του Καρ στην λήξη του ημιχρόνου έδωσε στον Άρη βραχεία κεφαλή (42-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι κίτρινοι συντήρησαν το προβάδισμα, εκτός από τους 8 σερί πόντους που δέχτηκε, με μια ουσιαστικά κατοχή της Ουλμ, η οποία πέτυχε τρίποντο, βολές από αντιαθλητικό και ξανά τρίποντο, χωρίς να μεσολαβήσει κατοχή των γηπεδούχων. Το 59-55 έδειξε ότι όλα θα κριθούν στα τελευταία 10 λεπτά.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αναλώθηκε σε μέτριες επιλογές στην επίθεση και επέτρεψε στους Γερμανούς να διατηρούν μικρά προβαδίσματα. Οι Θεσσαλονικείς διαμαρτύρονται σωστά για βήματα του Νούνιες με το σκορ στο 78-79 που εξελίχθηκε σε ασίστ για το 78-81 και 27'' να απομένουν. Όμως, σε εκείνο το σημείο "μίλησε" ο Βασίλης Τολιόπουλος με ένα μεγάλο τρίποντο ισοφάρισης για το 81-81. Οι φιλουξενούμενοι αστόχησαν στην τελευταία επίθεση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το σερί 8-0 που δέχθηκε ο Άρης με την έναρξη του έξτρα πενταλέπτου έγειρε την πλάστιγγα κατά του καθώς από εκεί και έπειτα παρουσιάστηκε "άδειος" από δυνάμεις και λύσεις και μοιραία ήρθε η ήττα με 88-99.

Τα δεκάλεπτα:21-19,42-41,59-55,81-81,88-89(παράταση)

On fire: Ο Μάρκους Καρ έκανε step up και πέτυχε 20 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Ξεχώρισαν: Ο Τολιόπουλος με 16 πόντους και το τρίποντο ισοφάρισης στην κανονική διάρκεια και από την Ουλμ ο Τρέβιον Γουίλιαμς με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +11 των Γερμανών που ήρθε στο τέλος του αγώνα (88-99).