Μπούργκ - Άρης 72-65 : Πληγώθηκε από την επίθεση του

Την έδρα της κατάφερε να υπερασπιστεί η Μπούργκ αφού κέρδισε τον Άρη με σκορ 72-65, με τους Θεσσαλονικείς να επιστρέφουν από το -19 χωρίς όμως τελικά να τα καταφέρνουν να φύγουν αυτοί νικητές. Για τους Γάλλους αυτή είναι η πέμπτη τους νίκη στην διοργάνωση , ενώ ο Άρης βρίσκεται στο 3-4 της βαθμολογίας.

Δυο διαφορετικά πρόσωπα έδειξε ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο με την Μπούργκ. Oι Θεσσαλονικείς στην αρχή ήταν σαν να μην "μπήκαν" ποτέ στο παιχνίδι αφού είχαν ένα εις βάρος 23-4(8:00). Το σκηνικό αυτό άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο , με τους κίτρινους να επικρατούν σε άμυνα και επίθεση ,κυρίως με τον Τολιόπουλο και τον Μπάκστον, με το χάντικαπ από το -19 να πέφτει στο -3 (37-34).

Οι κίτρινοι μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο καθώς γύρισαν το ματς υπέρ τους(37-39) όμως ένα επιθετικό ξέσπασμα των Γάλλων (11-2) με τον Μίκε και τον Ρίσατσερ τους οδήγησε πάλι σε θέση ισχύος. Στην τελευταία περίοδο , οι Θεσσαλονικείς παρόλο που προσπάθησαν να αντιδράσουν, δεν τα κατάφεραν , με τους Γάλλους να δείχνουν την ποίοτητά τους και να κερδίζουν το παιχνίδι με σκορ 72-65

Τα δεκάλεπτα :25-8, 37-34,53-49

On fire: Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ρίσατσερ με 16 πόντους

Ξεχώρισαν: Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισε ο Μίκε με 14 πόντους , ενώ από τον Άρη οι Τολιόπουλος και Μπάνκστον είχαν από 15 πόντους και ο Χάρελ 14.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +19 της Μπούργκ (23-4, 8:00)

Screenshot 2023 11 14 at 22 40 42 Mincidelice JL Bourg en Bresse vs Aris Midea Thessaloniki 14 November 2023 20 30 EuroCup