Άρης-Τουρκ Τέλεκομ 68-66: Με σούπερ Τολιόπουλο και με εφόδιο την άμυνα νίκησαν οι κιτρινόμαυροι

Ο Άρης νίκησε εντός έδρας την Τουρκ Τέλεκομ με 68-66, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 1-2. Οι φίλαθλοι των κιτρινόμαυρων δημιούργησαν μια απίστευτη ατμόσφαιρα στο κατάμεστο γήπεδο του Αλεξανδρείου.

Ο Άρης είχε διαφορά επτά πόντων στο 3' λεπτό (9-2), με την Τουρκ Τελεκόμ να έχει προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 8' λεπτό (18-14). Οι κιτρινόμαυροι με ένα επί μέρους σκορ 9-2 στα επόμενα δύο λεπτά, ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-20). Παρότι η ομάδα από την Θεσσαλονίκη είχε διαφορά πέντε πόντων στο 15' λεπτό (32-27), η τουρκική ομάδα έβαλε τα καλάθια, έτρεξε τον αγώνα, είχε ένα επί μέρους σκορ 18-11 και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-34).

Αν και η ομάδα του κόουτς Τσανάκ πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 22' λεπτό (40-36), οι κιτρινόμαυροι πήραν το momentum του αγώνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-16, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-54). Στην τέταρτη περίοδο ο αγώνας είχε χαμηλό σκορ (13-12) και έγινε μεγάλο ντέρμπι. Ιδιαίτερα έγιναν σε εκείνη την περίοδο τέσσερα τζάμπολ για την διεκδίκηση της μπάλας. Η καλή άμυνα του Άρη έφερε αποτελέσμα και βραχυκύκλωσε την τουρκική ομάδα. Ο Άρης νίκησε εντός έδρας την Τουρκ Τελέκομ με 68-66.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Τολιόπουλος και Καρ με 22 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Τουρκ Τέλεκομ ξεχώρισαν οι Γουάλας και Άνταμς με 16 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-20, 34-38, 55-54, 68-66