ΦΜΠ Βελιγραδίου-Μέγκα Μπάσκετ 67-86: Στο τελικό του Κυπέλλου Σερβίας η ομάδα του Ρασνάτοβιτς

Η Μέγκα Μπάσκετ νίκησε την ΦΜΠ Βελιγραδίου με 86-67 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Σερβίας, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού του αγώνα Παρτιζάν με τον Ερυθρό Αστέρα.

Η ΦΜΠ άρχισε καλύτερα στον αγώνα και είχε τον πρώτο λόγο, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-20). Η ομάδα από το Βελιγράδι ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-30).

Αν και η ομάδα του Ρασνάτοβιτς πίεσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 22-14, η ομάδα από την πρωτεύουσα διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (54-52). Η Μέγκα Μπέμαξ ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και έκανε την ανατροπή, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 34-13, με αποτέλεσμα να νικήσει με 86-67 και να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Σερβίας, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Παρτιζάν-Ερυθρός Αστέρας.

Από την Μέγκα Μπέμαξ διακρίθηκε ο Καβάσεβιτς με 20 πόντους, με τους Ουσκόκοβιτς και Μπράνκοβιτς να βάζουν από 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 24-20, 40-30, 54-52, 67-86