Μακάμπι Τ.Α.-Αρμάνι 85-66: Σαρωτική η ομάδα του λαού επικράτησε με πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ νίκησε εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 85-66 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 19-13, ενώ η ιταλική ομάδα έπεσε στο 14-18.

Πολύ δυνατά και είχε το πάνω χέρι η Μακάμπι Τελ Αβιβ στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-21). Η "ομάδα του λαού" ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-15, προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-36).

Αν και η Αρμάνι έβγαλε αντίδραση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 20-13, η ομάδα του κόουτς Όντεντ Κάτας, προστάτεψε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-56). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 19-10, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 85-66.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκαν οι Σόρκιν, Λ. Μπράουν και Μπόλντγουιν με 18, 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Ναπίερ και Σίλντς με 15 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 29-21, 53-36, 66-56, 85-66