Ερ. Αστέρας-Μπασκόνια 74-63: Παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι της οχτάδας οι ερυθρόλευκοι

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εντός έδρας την Μπασκόνια με 74-63 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-17, ενώ οι Βάσκοι έπεσαν στο 15-15.

Η Μπασκόνια είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και επέβαλλε τον ρυθμό της, για αυτό και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-21). Ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε τον ρυθμό του στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 18-12, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (39-38).

Οι ερυθρόλευκοι ήταν σαρωτικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 18-11, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-49). Ο Ερυθρός Αστέρας είχε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο, διατήρησε το προβάδισμα του και νίκησε εντός έδρας την Μπασκόνια με 74-63.

Η σερβική ομάδα ανησυχεί για την κατάσταση του Λούκα Βιλντόσα, ο οποίος αγωνίστηκε μόνο για 10'42'' λεπτά και στο δεύτερο ημίχρονο, παρακολούθησε τον αγώνα με πολιτικά ρούχα, πίσω από τον πάγκο με τους υπόλοιπους τραυματίες της ομάδας.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Νέντοβιτς και Μπεντίλ με 20 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Τόμπσον και Γκιεντράιτις με 15 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-26, 39-38, 57-49, 74-63