Βιλερμπάν-Παναθηναϊκός 82-86: Έπαιξε ομαδικά και νίκησε! (pics)

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε ως ομάδα περισσότερο από όσο έχει παίξει σε όλη τη σεζόν φέτος στην Ευρωλίγκα, μοίρασε μπάλα και σκορ, έβγαλε και σκληράδα όταν χρειάστηκε και έφτασε στη νίκη επί της Βιλερμπάν στη Γαλλία με 86-82 Βρίσκεται πλέον στο 10-19, αφήνοντας σταθερά ένα σκαλί πιο πίσω τους γηπεδούχους.

Χέρι –χέρι βάδισαν οι δύο ομάδες στα πρώτα οχτώ λεπτά του αγώνα με τους «πράσινους» να δείχνουν και μια μικρή υπεροχή σε ένα παιχνίδι στο οποίο το διαιτητικό τρίο έδειχνε αποφασισμένο να σφυρίζει κάθε επαφή. Κάτι που δημιούργησε πρόβλημα και στις δύο ομάδες μαζί με… γκρίνια. Με τον Γκουντάιτις σε πρώτο πλάνο οι «πράσινοι» έφτασαν στο 9-11 (5’), αλλά λίγο αργότερα χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς με έμμεσο τρίποντο έγραψε το 16-18 (6’50’’), αλλά τα τελευταία λεπτά οι Γάλλοι έδειξαν καλό επιθετικό πρόσωπο και έφτασαν στο +6 (26-20).

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε γρήγορα στο παιχνίδι και με τους Μαντζούκα, Γκριγκόνις, Πονίτκα έφτασε στο 27-30 (13’). Ο Λευτέρης Μποχωρίδης βοήθησε την ομάδα του να φτάσει για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο +5 (27-32, 13’20’’), αλλά και με την επιθετική του άμυνα,  λίγο πριν ο Γκουντάιτις χρεωθεί με το τρίτο του φάουλ! Το επόμενο λεπτό ήταν ένα δείγμα του ταλέντου του Ματέους Πονίτκα: Έγρεψε το 29-34, έκλεψε την μπάλα και έδωσε μια έξυπνη ασίστ στον Μαντζούκα για το 29-36 (15’).

Τα νεύρα πρωταγωνίστησαν στην επόμενη φάση με τον Μποστ να πηγαίνει στον Μαντζούκα με… άγριες διαθέσεις, τον Παπαγιάννη να μπαίνει στη μέση για να προστατεύσει τον συμπαίκτη του και τελικά οι διαιτητές να χρεώνουν με τεχνικές ποινές τους Παπαγιάννη και Μποστ. Για τον αρχηγό του Παναθηναϊκού όμως ήταν το τρίτο φάουλ ουσιαστικά, για τον Μποστ ήταν το πρώτο και επιπλέον η Βιλερμπάν γύρισε στο παιχνίδι με 2/2 τρίποντα και πιο πιεστική άμυνα για να διαμορφωθεί το 35-36 (15’30’’).

Ο Σερέλης πήρε τάιμ άουτ, Γκριγκόνις και Μαντζούκας ευστόχησαν από τα 6μ75 για να οδηγήσουν στο 35-42 (17’10’’). Το πέμπτο «γκολ φάουλ» των «πράσινων» στο παιχνίδι διαμόρφωσε το 39-45 (17’40’’) από τον Γουίλιαμς. Μπέικον και Λι ανέλαβαν δράση για να οδηγήσουν για πρώτη φορά στο +11 (41-52, 19’30’’) με το παιχνίδι να έχει ανεβάσει ρυθμό. Τόμας και Λι πήραν γρήγορα το 3ο και 4ο φάουλ του Νάντο Ντε Κολό (50-59, 23'), αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός είδε και τον Γκουντάιτις να κάνει... καρέ στα φάουλ. Η Βιλερμπάν χρησιμοποίησε τα επιθετικά ριμπάουντ και με δεύτερες επιθέσεις κατάφερε να πλησιάσει (58-63, 28').

Ο Παναθηναϊκός ξεκόλλησε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Γουίλιαμς στον αιφνιδιασμό με τον Μπέικον να ακολουθεί για το 58-67 (28'20''). Ο Μαντζούκας έδωσε και πάλι διψήφια τιμή στη διαφορά (64-74, 33'20'') με την τρίτη (!) ασίστ του Μπέικον. Αξίζει να σημειωθεί πως είναι το πρώτο παιχνίδι υπό τις οδηγίες του Σερέλη στο οποίο ο Αμερικάνος η στήλη των ασίστ είχε κάτι άλλο εκτός από... μηδέν! Ο Πάρκερ πήρε το τάιμ άουτ και επανέφερε στο παιχνίδι τον Ντε Κολό παρά τα τέσσερα φάουλ και άμεσα έπαιξε το ρόλο του για το 67-74 (34'). Ο Ντουέιν Μπέικον έστειλε και πάλι τη δαιφορά στο +11 (71-82, 37'). Οι Γάλλοι συνέχισαν να παλεύουν και πλησίασαν (80-84, 39'40'') με τους Φαλ και Μποστ. Ο Γουίλιαμς έγραψε το 80-86 στα 5'' και ο Ντε Κολό το τελικό 82-86.

*Ο Ματέους Πονίτκα υπέστη διάστρεμμα δεξιάς ποδοκνημικής και δεν χρησιμοποιήθηκε στο δεύτερο μισό του αγώνα, Θα υποβληθεί σε εξετάσεις αύριο (17/3) με την επιστροφή της αποστολής στην Ελλάδα.

*Ο Παναθηναϊκός ενημέρωσε λίγο πριν την έναρξη του αγώνα πως ο Νέιτ Γουόλτερς θα έμενε εκτός δωδεκάδας, προληπτικά. Είχε ταξιδέψει στη Γαλλία με 13 παίκτες.

*Η συνέχεια: Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Μπαρτσελόνα (23/3, 20.30) και η Βιλερμπάν τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (23/3, 21.00)

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-52, 62-70, 82-86

On fire: Ο Παναθηναϊκός παίζοντας τόσο ομαδικά για πρώτη φορά στην Ευρωλίγκα, φτάνοντας στις 16 ασίστ!

Η μεγαλύτερη διαφορά: +11 (41-52, 19’10’’) για τον Παναθηναϊκό, +6 (26-20, 10') για την Βιλερμπάν

Ξεχώρισαν: Πονίτκα, Γκουντάιτις, Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Λι από τον Παναθηναϊκό, Φαλ, Ντε Κολό από την Βιλερμπάν

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Πεεράντι, Αλιάγα