Μακάμπι Τ.Α.-Μπάγερν 90-82: Με 27αρα του Μπράουν παραμένει ζωντανή για τα playoffs η ομάδα του Κάτας

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με 90-82 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-12, ενώ η γερμανική ομάδα έπεσε στο 9-16.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του αγώνα. Αν και η Μακάμπι Τελ Αβιβ είχε για περισσότερη ώρα το προβάδισμα, το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-18). Η Μπάγερν Μονάχου πήρε τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-39)

Η γερμανική ομάδα πήγε την διαφορά στο +11 σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα του κόουτς Όντεντ Κατάς να την μειώνει επίσης δύο φορές στους δύο πόντους. Οι Βαυαροί κράτησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-61). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 29-15, κατάφερε να νικήσει την Μπάγερν Μονάχου εντός έδρας με 90-82.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκε ο Λορέντζο Μπράουν (4ρ. και έξι ασίστ) με 27 πόντους, ενώ οι Μπόλντγουιν (8ρ. και 8 ασίστ) και Κόλσον (8ρ.) είχαν από 15 πόντους έκαστος. Από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισαν οι Γουάλντεν (3ρ. και 4 ασίστ) και Όμπστ (4ρ. και 1 ασίστ) με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 61-67, 90-82