Βαλένθια-Μακάμπι 93-94: Σπουδαίο διπλό για την μάχη της οχτάδας πήρε η ομάδα του λαού

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ νίκησε εκτός έδρας την Βαλένθια με 94-93, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 12-11.

Πιο δυναμική αρχή για την Μακάμπι Τελ Αβιβ, πήρε προβάδισμα με επτά πόντους στο 4' λεπτό (12-5). Η Βαλένθια έκανε ανατροπή στα επόμενα έξι λεπτά και με ένα επί μέρους σκορ 23-12, ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-24). Αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στον ένα πόντο σε τρεις περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι "νυχτερίδες" διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-45).

Παρότι η ισπανική ομάδα είχε διαφορά με εννέα πόντους στο 21' λεπτό (57-48), η ισραηλινή ομάδα βρήκε απαντήσεις στα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 34-23, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-78). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη μάχη για την νίκη που θα είναι σημαντική για τα playoffs. Με μια ελεύθερη βολή ο Νέμπο και ένα καλάθι του Μπόλντγουιν, η "ομάδα του λαού" προηγήθηκε με 94-92. Οι Χάρπερ και Τζόουνς για τις "νυχτερίδες" αστόχησαν σε βολή και τρίποντο αντίστοιχα στις τελευταίες επιθέσεις, για αυτό και η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε εκτός έδρας την Βαλένθια με 94-93.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκε ο Μπόλντγουιν (3ρ. και τέσσερις ασίστ) με 19 πόντους, με τους Κόλσον (12ρ. και τρεις ασίστ) και Ντιμπαρτολομέο (1ρ. και δύο ασίστ) με 17 πόντους έκαστος. Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Χάρπερ και Πρέπελιτς με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 28-24, 55-45, 78-79, 93-94