Ρεάλ Μαδρίτης-Παναθηναϊκός 83-68: Απλά δεν μπορούσε (pics)

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στην Ισπανία. Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, όσο κι αν προσπάθησε δεν μπόρεσε να επαναλάβει μια "τρελή" ανατροπή όπως αυτήν απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας και ηττήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης μένοντας στην 15η θέση (8-14). Οι Μαδριλένοι παραμένουν στην κορυφή της κατάταξης της Ευρωλίγκας μαζί με τον Ολυμπιακό (15-7).

Τίποτα δεν πήγε καλά για τους «πράσινους» στο πρώτο ημίχρονο. Ευστόχησαν για πρώτη φορά στο 2’40’’ με τον Νέιτ Γουόλτερς μην τολμώντας να πάνε προς την ρακέτα (βλ. Γουόλτερ Ταβάρες), ενώ και στην άμυνα τα πράγματα δεν ήταν καλύτερα. Ο Γιαμπουσέλε έκανε το δικό του παιχνίδι, γράφοντας το 13-2 και οι Ισπανοί συνέχισαν μετά από ένα μικρό... διάλειμμα του Παναθηναϊκού (23-14, 9’) για να αγγίζουν το +21 (46-25, 18’15’’).

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς είδε τους παίκτες του να μην βρίσκουν το στόχο ούτε σε ανοιχτά σουτ, κλείνοντας το πρώτο μισό με 4/21 δίποντα, το οποίο μεταφράζεται στο ιδιαίτερα φτωχό 19%, κάνοντας παράλληλα 9 λάθη, απέναντι στα μόλις 3 των γηπεδούχων. Μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο η «βασίλισσα» έκανε δύο σερί 13-0, σουτάροντας με 71.4% στα δίποντα.

Όσες φορές ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πλησιάσει η Ρεάλ Μαδρίτης ξέφευγε και πάλι, χωρίς να αφήνει περιθώρια για ελπίδα στον αντίπαλό της (60-39, 25’10’’). Γκριγκόνις και Μπέικον μείωσαν στους 13 (60-47, 26’30’’), αλλά ένα ακόμη λάθος χωρίς πίεση έδωσε μία ακόμη ευκαιρία στους Ισπανούς. Ένα 6-0 με εντυπωσιακές φάσεις από τους «πράσινους» οδήγησε στο 68-57 με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Συνεχόμενα άστοχα σουτ και υπό καλές προϋποθέσεις, στέρησαν κάθε ευκαιρία να μειωθεί ακόμη περισσότερο η απόσταση με τη Ρεάλ να φτάνει στη νίκη με το τελικό 83-68, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα καθόλη τη διάρκειά του.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 48-30, 68-57, 83-68

On fire: Γκέρσον Γιαμπουσέλε

Η μεγαλύτερη διαφορά: +21 (46-25, 19’) για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Παναθηναϊκός δεν προηγήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα

Ξεχώρισαν: Ταβάρες, Γιαμπουσέλε, Μούσα, Χεζόνια από τη Ρεάλ Μαδρίτης

Διαιτητές: Γιόβιτστς, Παστούσιακ, Ρανοϊκοβιτς